Energetický gel

Proč je hydrogel 100% lepší než tradiční energetické gely

V moderní výživě pro sportovce se neustále objevují novinky, které zlepšují výkon a dbají na zdraví. Mezi nejnovější patří energetický gel: přesněji hydrogel.

Hydrogely mají obecně lepší klíčové parametry než běžné gely (sportovní gely atd.). V tomto článku se dozvíte, jak se liší a proč byste měli zvážit přechod na hydrogel. 

Co je to Hydrogel?

Základní rozdíl mezi hydrogelem a běžným sportovním gelem spočívá ve struktuře a konzistenci. Oba typy gelů jsou používány pro rychlé a efektivní doplnění sacharidů v průběhu aktivity, tréninku či závodu.

Energetický hydrogel

Hydrogel Iontmax, který se vyrábí za studena, využívá technologii biopolymeru z alginátu sodného (extrakt z mořské řasy) a vápníku, které společně vytvářejí mřížku, v níž jsou uzamčeny sacharidy. Hydrogel tedy vzniká chemickou reakcí.

 • má pevnější strukturu
 • je pružný
 • není rozpustný ve vodě
 • je průzračný, průhledný

 

Energetický Hydrogel - Struktura

Struktura hydrogelu
Běžný energetický gel

Běžný gel je vyroben jako jednoduchá směs sacharidů a vody. Většinou se vyrábí za tepla běžným vařením. Má tedy spíše konzistenci tekutého sirupu, nemá. Někdy může být zahuštěn a podobat se husté kaši. 

 • tekutý, kašovitý
 • rozpustný ve vodě
 • většinou obarven
 • někdy zahuštěn

 

Energetický Gel - Struktura

Struktura obvyklého gelu

POZOR: Hydrogel není vždy pravý hydrogel. Na trhu najdete běžné gely označované jako hydrogel, ale ve skutečnosti do této kategorie nespadají, protože jejich strukturu netvoří biopolymer.

Hydrogel: výhody a přednosti

Mezi nejdůležitější přednosti a výhody hydrogelů Iontmax patří následující:

Zcela přírodní a lehce vstřebatelné

Hydrogely Iontmax jsou vyrobeny z přírodních látek a neobsahují žádné umělé konzervanty, barviva ani příchutě. Lze je konzumovat ve větším množství než běžné sportovní gely, aniž by hrozilo riziko gastrointestinálních potíží či pálení žáhy. Hydrogel lze snadno pozřít, je sladký, má příjemnou texturu a není nutné ho zapíjet.

Plné kvalitních sacharidů

Hydrogely Iontmax (FuelGel) obsahují pouze kvalitní jednoduché sacharidy, jako jsou glukóza a fruktóza v poměru 1:0,8. Glukóza a fruktóza jsou využívány souběžně díky tomu, že se vstřebávají různými cestami v těle, což umožňuje jejich efektivnější a rychlejší využití. Hydrogely neobsahují maltodextrin, umělý sacharid, u kterého může hrozit riziko nežádoucích vysokých výkyvů hladiny krevního cukru během aktivity či závodu.

Bez nežádoucích výkyvů krevního cukru

Hydrogelová technologie minimalizuje riziko hyperglykémie – prudkého nárůstu hladiny krevního cukru, následovaného nežádoucím a nepříjemným poklesem, což je běžné u tradičních gelů. Díky technologii hydrogelu jsou sacharidy uzavřeny v pevné mřížce, což umožňuje tělu lépe dávkovat energii potřebnou pro výkon.

Energetický Hydrogel - Trávení

Trávení hydrogelu
 1. Hydrogel má po pozření pH přibližně 6,5.
 2. V žaludku s nízkým pH 1,2 dochází ke zpevnění struktury hydrogelu a k uzamčení sacharidů v gelové struktuře, což brání jejich okamžité absorpci.
 3. Sacharidy tak postupují hlouběji do trávicího traktu.
 4. Ve střevech, kde je pH vyšší, spolu s trávicími enzymy dochází k pozvolnému rozpadu mřížky hydrogelu, což následně vede k uvolnění a absorpci sacharidů.

Hydrogel a kofein

Kofein je nejvíce podceňovaný sportovní stimulant, i přes to že nabízí sportovcům řadu výhod během fyzické aktivity. Při konzumaci v průběhu sportovního výkonu může kofein:

 • zlepšit koncentraci
 • celkově povzbudit organismus
 • snížit pocit únavy tím, že blokuje receptory adenosinu v mozku (vnímání svalové bolesti)
 • zvýšit celkovou výdrž

Navíc během fyzické aktivity kofein nemá diuretické účinky, není tedy třeba se obávat dehydratace.

Hydrogely Iontmax jsou dostupné i v kofeinových variantách (FuelGel, IgnitionGel).

Hydrogel a taurin

Taurin, obsažený v buňkách, hraje klíčovou roli ve stabilizaci buněčných membrán a pomáhá při transportu vápníku, což je důležité pro správnou funkci svalů a nervového systému. Tento aminokyselinový derivát také podporuje zdraví srdce a může přispívat k lepšímu výkonu a vytrvalosti.

Iontmax se jako první na světě pustil do výroby hydrogelu obohaceného o taurin (BrainFuel – EnergyGel). Náš BrainFuel představuje ideální řešení pro sportovce, kteří hledají efektivní způsob, jak zvýšit svůj výkon a zároveň se udržet v dobré kondici během své aktivity.

Zajímavost na závěr

Při prodeji našich hydrogelů jsme se setkali s mnoha sportovci a zjistili jsme, že energetické gely často vnímají jako nutné zlo.

Většina z nich je používá jen zřídka, především kvůli zažívacím problémům, nevhodné chuti a konzistenci tradičních energetických gelů.

Naše hydrogely přinášejí řešení těchto problémů a mají být tím nejlepším „palivem“ pro sportovce, které je možné najít na trhu. Jsou navrženy tak, aby poskytovaly čistou energii bez nepříjemných vedlejších účinků, a tím zlepšovaly celkový sportovní zážitek a výkon sportovce.

Pro fandy: Ověř si informace v článku sám

Pokud máš chuť ověřit informace, které jsme ti v tomto článku servírovali, můžeš se pustit do následujících pokusů:

 1. Ponoř a zamíchej Hydrogel Iontmax v teplé vodě a následně proveď to samé s běžným energetickým gelem. Tímto způsobem zjistíš, že náš hydrogel je skutečně biopolymer a má pevnou strukturu.
 2. Ponoř hydrogel do silně citronové vody, zasimuluješ tím nízké pH žaludku a uvidíš, že se hydrogel zpevní a stane se tužším. Klidně nechej hydrogel v tomto roztoku přes noc, ráno bude hydrogel tvrdý a křehký.
 3. Ponoř hydrogel do vody se sodou bikarbonou, zasimuluješ tím nízké pH. Hydrogel změkně, když ho necháš v tomto roztoku přes noc tak gel zcela zmizí.

TYTO ČLÁNKY

Doporučujeme

Energetický gel

V moderní výživě pro sportovce se neustále objevují novinky, které zlepšují výkon a dbají na zdraví. Mezi nejnovější patří energetický gel: přesněji hydrogel. Hydrogely mají obecně lepší klíčové parametry než

Jaký iontový nápoj je ten nejlepší? Odpověď na tuto otázku není jednoznačná, protože neexistuje jeden univerzální iontový nápoj. Každý člověk potřebuje jiný druh iontového nápoje a různou koncentraci iontů. Roli mohou hrát

Sodík (angl. Sodium, lat. Natrium) hraje klíčovou roli ve fungování lidského těla. Pomáhá udržovat rovnováhu tekutin v těle a veškeré kognitivní funkce. Proto je důležité správně doplňovat ztracený sodík, zejména

Pokud si nevíš rady

Kontaktuj nás