Iontový nápoj

Iontový nápoj: 5 věcí, které je dobré vědět před koupí

Jaký iontový nápoj je ten nejlepší? Odpověď na tuto otázku není jednoznačná, protože neexistuje jeden univerzální iontový nápoj. Každý člověk potřebuje jiný druh iontového nápoje a různou koncentraci iontů. Roli mohou hrát také preference, jako je chuť nebo cena. Můžeme však přesně definovat kritéria, která by měl náš ideální iontový nápoj splňovat. Po přečtení tohoto článku budete mít jasnou představu o iontových nápojích a budete mít přehled o tom, co je k dispozici na českém trhu. Tento článek vychází z analýzy českého a slovenského trhu, kterou jsme provedli při přípravě produktů IONTMAX HydroDrink.

Iontový nápoj a jeho parametry

Optimální iontový nápoj by měl:

  1. Obsahovat podobné množství elektrolytů a iontů jako ty, které ztrácíme potem (především pak dostatečné množství sodíku).
  2. Obsahovat pouze přírodní složky (bez umělých sladidel, příchutí, stabilizátorů a barviv) a zdroje iontů by měly být ve formách, které se snadno vstřebávají a nezatěžují trávicí systém.
  3. Mít příjemnou a osvěžující chuť (je obtížné pít něco, co nám vůbec nechutná, ale je třeba dávat pozor na obsah cukru).
  4. Být hypotonický (pokud je naší prioritou hydratace a doplnění iontů). Hypotonické nápoje zajišťují nejrychlejší hydrataci a hydratují lépe než čistá voda.
  5. Být cenově dostupný.

1. Iontový nápoj a jeho obsah sodíku

Důležité elektrolyty lidského těla: Sodík, Draslík, Vápník, Hořčík… Proč začínáme zrovna od sodíku? Sodík je nejdůležitější složkou iontových nápojů, je to jeden ze základních stavebních kamenů iontového nápoje a správné hydratace. Sodík má zásadní vliv na funkci organismu, regulaci tekutin v těle, přenos nervových signálů, svalovou funkci, regulaci krevního tlaku a objemu, ovlivňuje absorbci a transport některých živit, včetně glukózy a aminokyselin, je tedy zcela nezbytný k dosažení nejlepšího výkonu. Více o tom proč je sodík tak důležitý se dočtete zde: Proč je sodík důležitý k podání nejlepšího výkonu. Nelze ovšem jednoduše říci, že „silnější“ nápoj je lepší, a nebo že „čím více sodíku, tím lépe“. Tabulka níže zahrnuje většinu iontových nápojů dostupných na trhu a je seřazena podle obsahu sodíku v jednom litru připraveného nápoje (dle návodu výrobce). Sodík je nutné doplňovat ve stejném množství, v jakém ho ztrácíme potem, a tak udržovat jeho optimální hladinu v těle. Zde se dostáváme do konfliktu s naší tabulkou, co výrobce to jiná koncentrace sodíku. Jaký iontový nápoj mám tedy použít?

Tabulka 1: Množství sodíku v 1 litru nápoje

Iontový nápoj - Obsah Sodíku
Iontový nápoj - Obsah Sodíku

Proto abychom mohli zodpovědět předchozí otázku (Jaký iontový nápoj mám tedy použít?), jsme v Iontmaxu v roce 2022 provedli několik set pokusných měření vzorků lidského potu. Cílem pokusných měření bylo vyvinout postup (rychlý, levný a spolehlivý), kterým by bylo možné odebrat, měřit a zjišťovat koncentraci sodíku v lidském potu. Způsob a postup měření se nám podařilo vyvinout a v roce 2023 jsme úspěšně provedli přes 150 komerčních měření koncentrace sodíků v potu z více než 600 měřených vzorků. Vzorky byly odebrány a měřeny u široké sportující i nesportující dospělé populace. Přesnost našeho měření (+/-10%) je dostačující a umožňuje nám tak relativně rychle, levně a spolehlivě zodpovědět otázku, jaký iontový nápoj použít.

Histogram koncentrace sodíku v potu v populaci

Sodium Losses through Sweat in the Population​​
Výsledky měření koncentrace sodíku v potu, Iontmax 2023

Z výsledků našich měření v roce 2023 vyplývá, že pouze třetina testovaných sportovců měla koncentraci sodíku v potu nižší než 600 mg/l. To znamená, že většina dostupných produktů na trhu je zaměřena pouze na tuto skupinu sportovců a mají tak relativně široký výběr.

 

Na druhou stranu, více než polovina všech testovaných sportovců měla koncentraci sodíku v potu vyšší než 800 mg/l a jedna třetina sportovců měla dokonce koncentraci sodíku v potu vyšší než 1200 mg/l. V porovnání s naší tabulkou to znamená, že více než polovina sportovců má na trhu iontových nápojů extremně omezený výběr. Přibližně 3% testovaných sportovců nemá na trhu prakticky žádnou možnost výběru správného iontového nápoje.

Tradiční výrobci obvykle nabízejí pouze jeden iontový nápoj s určitou koncentrací sodíku. Tím neumožňují přesné přizpůsobení nápoje potřebám jednotlivých sportovců. Univerzální přístup nebo jeden nápoj pro všechny neposkytuje optimální hydrataci.

Co kdybychom zvýšili doporučené dávkování a tím upravili koncentraci sodíku? U nápojů s nízkým obsahem cukru je tento přístup možný, ale je třeba pečlivě zvážit, co se stane při zdvojnásobení doporučené dávky od výrobce. Koncentrace sodíku se zdvojnásobí z 450 mg/l na 900 mg/l. Ale zároveň se zdvojnásobí chuť, množství cukru a dalších složek v nápoji, a také se zdvojnásobí cena. To může způsobit nepříjemnosti, jako je nepřijatelná chuť, nevhodná osmolalita (nápoj bude těžko vstřebatelný a může způsobit dehydrataci – hypertonický), vysoké množství cukru (zažívací problémy) a zvýšené náklady na jeden litr nápoje.

Proto jsme vyvinuli Iontmax HydroDrink, který vychází z naměřených dat a přesně odpovídá potřebám sportovců. Čtyři úrovně koncentrace sodíku od 500 mg/l do 2000 mg/l zajistí úplné pokrytí potřeb celé populace. Iontmax HydroDrink má vyváženou chuť, obsahuje optimální množství sacharidů, je dobře vstřebatelný – hypotonický a vždy za přijatelnou cenu. V tabulce výše je patrné, že IONTMAX HydroDrink zcela přesně a individuálně (na míru) pokrývá sodíkové potřeby populace.

Koncentraci sodíku v potu můžeme tedy změřit: Zjistit koncentraci sodíku v potu, a nebo také odhadnout. V rámci našich měření jsme se dotazovali měřených sportovců na různé otázky spojené s mírou pocení a pozorovanými jevy. Na základě těchto otázek a získaných odpovědí jsme sestavili krátký formulář, ve kterém můžete zodpovědět podobné otázky a tak získat odhad ztrát sodíku potem společně s osobním hydratačním plánem zcela zdarma.

Více o zbůsobu našeho měření se dozvíte zde.

2. Iontový nápoj a jeho vstřebatelnost

Dalším důležitým kritériem pro optimální iontový nápoj je jeho složení, zejména s ohledem na rychlou a snadnou vstřebatelnost. Čím více obsahuje „chemie“ (umělá barviva, umělá sladidla atd.), tím je nápoj obtížněji vstřebatelný a zatěžuje trávicí systém sportovce. V rámci tohoto kritéria se nebudeme podrobně zabývat přesným složením každého iontového nápoje na trhu a nebudeme hodnotit negativní účinky jednotlivých látek, protože by to bylo velmi dlouhé a nudné. Na trhu najdeme iontové nápoje z obou skupin – některé obsahují umělá barviva a sladidla, zatímco jiné jsou zcela přírodní. Je však důležité poznamenat, že náš Iontmax HydroDrink jednoznačně patří do skupiny přírodních iontových nápojů. Neobsahuje žádné uměle vytvořené látky, barviva ani sladidla. Transparentně uvádíme informace o všech použitých surovinách, které pocházejí m.j. od švýcarské společnosti Givaudan, působící na trhu již více než 250 let.

Nejdůležitějším prvkem pro udržení správného elektrolytu těla je sodík (sodné ionty, Na+). Je důležité, aby sodík byl snadno vstřebatelný, proto se podíváme na způsob, jakým je sodík přidáván do iontového nápoje. V naší tabulce je u každého iontového nápoje přehledně uveden zdroj sodíku, který je vždy uveden vpravo od celkového množství sodíku v jednom litru nápoje.

Výrobci obvykle používají jednu nebo kombinaci několika surovin/ingrediencí, jako je sůl (chlorid sodný, kuchyňská sůl), mořská sůl, citrát sodný (trisodný), hydrogenuhličitan sodný a glukonan sodný. Nejčastěji se jedná o použití soli nebo kombinace soli a citrátu sodného. Výhodou solí je nižší cena ve srovnání s citráty.

Vstřebatelnost sodíku ze soli nebo mořské soli je nižší než vstřebatelnost sodíku z dražšího citrátu. Na stránkách jednoho z výrobců iontových nápojů je dostupný zajímavý článek, který potvrzuje tento fakt a můžete si ho stáhnout zde.

Níže uvádíme volný překlad fragmentu článku: 

„Stále více pozorujeme trend, že sportovní nápoje využívají sůl (chlorid sodný) jako hlavní zdroj elektrolytu. Při pocení samozřejmě ztrácíte sodík, a také trochu chloridu, ale z fyziologického hlediska je absorpce chloridu sodného velmi nízká. Proto při konzumaci sportovního nápoje se solí (nebo mořskou solí) nezískáte vše, co byste mohli získat. V jedné z mála studií svého druhu se skupina vědců zabývala tím, co dělá lehká aktivita s transportem/absorpcí vody a soli v těle. Zjistili, že střevní absorpce sodíku, chloridu a draslíku se liší v klidu a při různé intenzitě prováděné aktivity. Během lehké aktivity zjistili, že došlo k „významnému“ snížení střevní absorpce vody, sodíku, chloridu a draslíku, přičemž chlorid měl nejnižší míru absorpce (1). Zcela na druhém konci je citrát sodný, u kterého bylo prokázáno, že pomáhá zvýšit absorpci tekutin a dalších elektrolytů (obzvláště v kombinaci s glukózou).“

Jen několik málo výrobců používá ve svých výrobcích jako zdroj sodíku výhradně citrát sodný (citrát trisodný). Iontmax HydroDrink patří do této skupiny, u které je zajištěna vysoká míra hydratace a vstřebatelnosti elektrolytů z iontového nápoje. 

Teď můžeš i ty zkontrolovat složení „ionťáku“ který používáš, zjistit kolik je v něm sodíku a jaký zdroj sodných iontů byl použit.

3. Iontový nápoj a chuťová přijatelnost

Je pravda, že pít něco, co nám nechutná, může být obtížné, například mořskou vodu. Totéž platí pro iontové nápoje pro sportovce, kde je chuť klíčovým faktorem, někdy i na úkor ostatních důležitějších vlastností. Sportovci často preferují především chutné nápoje, které jsou osvěžující. Nicméně chuť by neměla být jediným a rozhodujícím faktorem při výběru. Po přečtení tohoto odstavce doufám, že se váš pohled na význam chuti změní a pro hydrataci si vyberete Iontmax HydroDrink, zatímco po tréninku či závodě si můžete dopřát pivo nebo jiný oblíbený nápoj či jídlo.

Výrobci iontových nápojů čelí výzvě, jak vybalancovat „trojboj chutí“ – slanou, sladkou a kyselou. Ingredience zajišťující potřebný obsah sodíku, jako je sůl nebo citrát sodný, jsou přirozeně slané. Je důležité tuto slanost nějak eliminovat, překrýt či zamaskovat, aby nápoj zůstal chutný. Sladké a kyselé složky jsou ideální pro maskování slanosti, což činí nápoj konzumovatelným. Například solenou vodu je snazší pít, pokud do ní přidáme cukr a citron.

Obecná fakta:

  1. čím vyšší koncentrace sodíku v nápoji, tím je jeho slanost vyšší
  2. slanou chuť obyčejné soli je těžší ukrýt v porovnání se slanou chutí citrátu sodného
 

Protože je obtížné zakrýt slanost, většina iontových nápojů nepřesahuje koncentraci sodíku 800 mg na litr. Pokud potřebuješ více sodíku, výběr iontových nápojů je omezený.

Nápoje s vyšší koncentrací sodíku nad 1000 mg/l, zejména ty, které používají sůl jako zdroj sodných iontů, mají často slanou chuť. Tyto nápoje bývají často přesyceny vysokým obsahem sacharidů, cukrů a sladidel, tak aby slanost nebyla v nápoji znatelná. V tabulce s přehledem iontových nápojů je vždy u každého nápoje uveden obsah sacharidů/cukrů.

Obecně se s maskováním slanosti zvyšují náklady na výrobu nápoje, protože jsou potřebné další ingredience. 

Růst ingrediencí a jejich množství zvyšuje osmolalitu nápoje (o které si povíme níže v odstavci o hypotonickém nápoji), s tím roste i kalorická zátěž v podobě celkového množství přijatých sacharidů a cukrů (gramů za hodinu). Hydratační nápoj se tak stává prakticky nápojem určeným pro výživu (ne hydrataci). Jednoduše řečeno se z něj stává „gel“. Díky takovému nápoji může navíc dojít k překročení maximálního příjmu sacharidů co může způsobit nepříjemnosti a diskomfort v trávícím traktu.

Je důležité oddělovat výživu od hydratace. Proto si dej velký pozor na „iontové nápoje“ s vysokým obsahem sacharidů a cukrů. Doporučený celkový příjem sacharidů za hodinu (např. při aktivitě 90 a více minut) se pohybuje od 60 do 90 g. Přesné množství je ovšem velmi individuální. Existují jedinci, kteří neakceptují ani 60 g sacharidů za hodinu, zatímco jiní tolerují 140 g nebo dokonce i větší množství.

Určitě se podívej na to kolik cukru je v jednom litru tvého oblíbeného iontového nápoje. IONTMAX HydroDrink neobsahuje vysoké množství sacharidů (neobsahuje maltodextrin). Díky nízkému obsahu sacharidů je zaručena vysoká míra vstřebatelnosti nápoje, což přispívá k účinné hydrataci organismu a minimalizuje riziko žaludečních potíží. V tabulce níže máš přehled iontových nápojů a množství sacharidů a cukrů v nich obsažených:

Tabulka 2 - Množství sacharidů a cukru 1 litru nápoje

Iontový nápoj - Obsah Cukru

Náš Iontmax HydroDrink je postaven tak, aby obsahoval jen minimální množství cukrů. Všechny naše nápoje jsou pouze hypotonické. Chuť: Original Iontmax. Vysoce osvěžující chuť s nádechem citrusových plodů a medu.

4. Iontový nápoj: Hypotonický nápoj

Celkem můžeme iontové nápoje rozdělit do třech skupin.

  1. Hypotonické iontové nápoje mají nižší osmolalitu než tělní tekutiny, což znamená, že obsahují nižší koncentraci částic. Tyto nápoje se rychleji vstřebávají do těla, což je výhodné při hydrataci během intenzivního fyzického výkonu. Hypotonické nápoje jsou obvykle vhodné pro sportovce, kteří potřebují rychlé doplnění tekutin a elektrolytů.
  2. Isotonické iontové nápoje, které mají podobnou osmolalitu jako tělní tekutiny. To znamená, že obsahují stejnou koncentraci částic jako tělo. Isotonické nápoje přispívají k udržení rovnováhy tekutin a elektrolytů v těle, což je důležité pro udržení hydratace během kratších sportovních aktivit. Jejich hydratační schopnosti a vstřebatelnost je nižší než u nápojů hypotonických.
  3. Hypertonické nápoje, které jsou charakterizovány vyšší osmolalitou než je osmolalita tělesných tekutin, což znamená, že obsahují vyšší koncentraci rozpouštěných látek než je přirozeně přítomné v těle. Hypertonické nápoje se používají jako léčba pro obnovu rovnováhy elektrolytů a hydrataci těla v případech celkové dehydratace a vysoké ztráty tekutin (nejsou určeny k běžnému užívání v rámci hydratace při sportovním výkonu).

 

Iontmax HydroDrink je navržen tak aby byl vždy hypotonický* (osmolalita směsi je 147 mmol/kg), rychle vstřebatelný s vysokou mírou hydratace (*při přípravě dle návodu výrobce t.j. 20g na 500ml vody).

5. Iontový nápoj a cena

Cenová dostupnost má pro nás strategický význam. Ačkoliv je vnímána subjektivně, je důležité stanovit cenovou hranici, která je ještě přijatelná. Kvalitní a přesná hydratace je klíčová nejen pro sportovní výkony, ale také pro zdravý životní styl, a proto by měla být cenově dostupná pro širokou veřejnost. Naším cílem je poskytovat inovativní hydratační řešení s přidanou hodnotou individuálního přístupu, edukace a informovanosti. Neomezujeme se pouze na vrcholové sportovce a profesionály, chceme se výrazně odlišit od případné konkurence a nabízet dostupné řešení pro všechny.

 

V následující tabulce se IONTMAX HydroDrink prezentuje cenovou přijatelností.

Tabulka 3 - Cena za1 litr nápoje

Iontový nápoj - Cena

Naše tabulky iontových nápojů chceme rozšiřovat a udržovat stále aktuální! Pokud Vám chybí v tabulce nějaký iontový nápoj, a nebo jste v tabulce nalezli nějakou nesrovnalost, tak se Vám omlouváme a budeme rádi když nám dáte vědět. Rádi tabulky opravíme a doplníme.

TYTO ČLÁNKY

Doporučujeme

Energetický gel

V moderní výživě pro sportovce se neustále objevují novinky, které zlepšují výkon a dbají na zdraví. Mezi nejnovější patří energetický gel: přesněji hydrogel. Hydrogely mají obecně lepší klíčové parametry než

Jaký iontový nápoj je ten nejlepší? Odpověď na tuto otázku není jednoznačná, protože neexistuje jeden univerzální iontový nápoj. Každý člověk potřebuje jiný druh iontového nápoje a různou koncentraci iontů. Roli mohou hrát

Sodík (angl. Sodium, lat. Natrium) hraje klíčovou roli ve fungování lidského těla. Pomáhá udržovat rovnováhu tekutin v těle a veškeré kognitivní funkce. Proto je důležité správně doplňovat ztracený sodík, zejména

Pokud si nevíš rady

Kontaktuj nás