Potřebuji draslík, hořčík a nebo vápník v iontovém nápoji?

Všechny tři zmíněné minerály ztrácíme potem. Ovšem jejich relativní ztráty jsou v porovnání se sodíkem mnohonásobně nižší a v případě vápníku a hořčíku by se dalo říci zanedbatelné.

Sodík tedy zůstává hlavním elektrolytem který ztrácíme potem a právě na tento elektrolyt by se měl každý zaměřit při rozhodování, který sportovní nápoj použít k hydrataci. 

Několik studií (další zde, zde a zde) se snažilo určit přesné hodnoty ztrát potem u zmíněných minerálů. Studie se obecně shodují, i přes to že se hodnoty ztrát u každého jedince lišily, že průměrné ztráty draslíku jsou nízké a v případě hořčíku a vápníku zcela minimální. 

Zjištěné průměrné hodnody ztrát potem jsou následující:


  • Draslík 200 mg na jeden litr potu
  • Vápník 20 mg na jeden litr potu
  • Hořčík 12 mg na jeden litr potu

Hořčík

Mýtus zvaný hořčík, či magnesium

Velmi často slyšíme (od sportovců a tradičních výrobců doplňků stravy), že je třeba v průběhu aktivity zásadně doplňovat hořčík (lat. magnesium), a to především proto abychom zabránili křečím, to bohužel není pravda. Nedostatek hořčíku v lidském organismu je zcela jistě nežádoucím stavem a může přispívat k výskytu křečí, například během spánku. Tento problém se většinou řeší pomocí medikamentů určených k dlouhodobému užívání, jako je například lék Magnosolv, aby se dosáhlo vyrovnání hladiny hořčíku v těle. Nejde o krátkodobý proces, protože hořčík není minerál, který by se v těle vstřebával snadno a šel doplnit rychle tzv. „jednou dávkou“.

Proč hořčík v průběhu aktivity ne?

  1. Sportovní aktivita nebo samotný závod nejsou vhodnými okamžiky pro doplňování hořčíku, jelikož se v těchto momentech nemůže dostatečně vstřebávat a může způsobovat gastrointestinální diskomfort.
  2. Z praktického hlediska jsou jeho ztráty potem zanedbatelné. Hořčík se průměrně ztrácí v množství 12mg na litr potu, to je 16x až 160x menší množství než v případě kriticky důležitého sodíku.

Pro udržení správné hladiny hořčíku v těle je důležité doplňovat hořčík každodenně, ať už prostřednictvím běžné stravy nebo suplementace. Pokud se na startovní čáru dostavíte s nízkou hladinou hořčíku, v průběhu závodu ji už nedokážete efektivně doplnit. 

Iontmax HydroDrink byl navržen tak, aby zcela pokrýval ztráty potem u draslíku, vápníku a hořčíku a nezpůsoboval žaludeční problémy či jiný diskomfort v průběhu aktivity. Jeden litr HydroDrinku proto vždy obsahuje 250 mg draslíku, 48 mg vápníku a 24 mg hořčíku.

 

Pokud chceš vědět víc o tom kdy a jaký hořčík užívat, můžeš si přečíst následující články:

3 magnesia pro 3 různé účely a denní dobu

Hořčík – jak poznat nejlepší a nejkvalitnější

TYTO ČLÁNKY

Doporučujeme

Energetický gel

V moderní výživě pro sportovce se neustále objevují novinky, které zlepšují výkon a dbají na zdraví. Mezi nejnovější patří energetický gel: přesněji hydrogel. Hydrogely mají obecně lepší klíčové parametry než

Jaký iontový nápoj je ten nejlepší? Odpověď na tuto otázku není jednoznačná, protože neexistuje jeden univerzální iontový nápoj. Každý člověk potřebuje jiný druh iontového nápoje a různou koncentraci iontů. Roli mohou hrát

Sodík (angl. Sodium, lat. Natrium) hraje klíčovou roli ve fungování lidského těla. Pomáhá udržovat rovnováhu tekutin v těle a veškeré kognitivní funkce. Proto je důležité správně doplňovat ztracený sodík, zejména

Pokud si nevíš rady

Kontaktuj nás